Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Stosowana przez prawie dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina że brać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w charakteru wzbudzenia u nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch wolnych od siebie źródłach. Propozycja jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Także na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić przedstawiają się krajowi konsultanci w poszczególnych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Owoców Biobójczych.

– Idziemy do potrzeby bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi fachowcy w Polsce rozważą, co pisać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U samego z polskich konsultantów potwierdziliśmy, że pozostawił w porządku „bardzo szybkim” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina to dużo prosty lek podawany przy cukrzycy typu II i honorowany przez sporą grupę pacjentów. Z wielu lat przedstawia się o tej podstaw jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a zatem nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków może żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Liczy się, że w Polsce kupuje ją zawsze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest właśnie najskuteczniejszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do działania cukrzycy typu II, używaną ale również często przy leczeniu cukrzycy kształtu I. Z paru lat leki z tą substancją czynną przeżywają prawdziwy renesans. Odkryto skoro jej doskonałe właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z swoich danej dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji zaś w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dają w środki niemal wszą Europę. Szkodliwą substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest szczególnie męczący dla wątroby. Pamięta i działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z swoich źródeł wskazuje, że normy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co wtedy wypowiada w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się a za mało lat okazać, że zdrowi na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej części NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dużo

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że okres na oficjalne komentarze będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że trzeba dołączyć do historii poważnie, zarazem ale nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co więc powinni spełniać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak najszybciej do własnego lekarza rodzinnego. Ten i, w relacji od podanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dużo. Prawdopodobne jest przestawianie chorych na inne środki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z normy mniej dostępne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z kolei zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje chociaż w nauk. W pracy aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego oddaniem jeśli zostanie podjęta opinia o wstrzymaniu leków z metforminą w ruchu, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od działania z dnia na dobę. Poprawienie ich na pozostałe materiały lecznicze może żyć niejasne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zazwyczaj w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych środków z sektorze europejskiego – co stanowi jako daleko praktyczne – może żyć faktem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina przygotowuje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na własnym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments