Miasto chce powalczyć o skuteczną ściągalność mandatów

Aktulności Kołobrzeg z Kołobrzegu

Ponad 300 tysięcy złotych zalegają miastu właściciele zagranicznych aut parkujący w przestrzeniach płatnego parkowania. Czy możliwa jest zdolna ściągalność takich mandatów? – Analizujemy inne rozwiązania, m.in. ofertę kancelarii prawnej – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik magistratu.

Miasto chce powalczyć o skuteczną ściągalność mandatów

Przypominamy; temat wywołała Agnieszka Trafas, radna Nowego Kołobrzegu, która wniosła do gór miasta zapytanie w ostatniej sytuacji. Dane w reakcje na interpelację radnej możliwości są zatrważające; od 2015 roku 5400 kierowców zagranicznych aut nie opłaciło kar za postój bez biletu w przestrzeniach płatnego parkowania. Suma mandatów to obecnie ponad 300 tysięcy złotych, które wcale nie przybędą do miejskiej kasy.

Temat poruszali też radni Rady Miasta, m.in. Krzysztof Plewko z PiS-u, który podkreślał, że obowiązkowe jest uszczelnienie systemu ściągalności takich opłat.

Problem z tą rzeczą jest a nie tylko Kołobrzeg. Portal Samorządowy wprost nazywa ściągalność mandatów z właścicieli zagranicznych aut „chorobą” i podkreśla, że w jednym Szczecinie dług z wózków na dalekich tablicach wynosi około 4 miliony złotych.

Jak mówi: „zgodnie z zasadą Parlamentu Europejskiego istnieje możliwość transgranicznej wymiany danej o przestępstwach lub wykroczeniach w ruchu drogowym, nie obejmuje ona jednak mandatów za parkowanie w płatnych strefach parkowania”.

Samorządy są zatem problem m.in. z ustaleniem właściciela pojazdu, który nie uiścił opłaty za postój w płatnej strefie.

Kołobrzeski magistrat szuka rozwiązania tej rzeczy. – Element jest odpowiedzialny, dlatego poprosiliśmy o możliwość i radę zewnętrzną kancelarię prawną, która zatrzymuje się m.in. takimi rzeczami – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik Urzędu Miasta.
Spotkanie z prawnikami ma zrobić się w drugim tygodniu. O jego wytworach będziemy Was informować.

 

zobacz również wydarzenia Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments