Kołobrzeg jest gminą wiejską włożoną w 1972 roku. Znajduje się w północno-zachodniej Polsce, województwie zachodniopomorskim, powiecie kołobrzeskim. Mieści się w zasięgu Pobrzeża Szczecińskiego i Pobrzeża Koszalińskiego. Gmina umieszczona jest dodatkowo na obszarze Wybrzeża Trzebiatowskiego, nad Morzem Bałtyckim. Jej rozmiar charakteryzują lasy, wzniesienia oraz rzeki: Parsęta – która wspaniała jest szczególnie dla kajakarzy, oraz Błotnica i Dębosznica wchodzące do jeziora Resko Przymorskie.
Całkowita powierzchnia gminy to około 144 kilometry kwadratowe. Użytki rolne stanowią 69% terenu, natomiast lasy 11%.
Gmina na indywidualnym terenie utworzyła 22 sołectwa – jednostki pomocnicze: Błotnica, Bogucino, Bogusławiec, Budzistowo, Drzonowo, Dźwirzyno, Głowaczewo, Grzybowo, Karcino, Kądzielno, Korzystno, Niekanin, Nowogardek, Nowy Borek, Obroty, Przećmino, Rościęcino, Samowo, Sarbia, Stary Borek, Stramnica, Zieleniowo.
Przez gminę są drogi wojewódzkie numer 102 i 162.
Według znanych z 2018 roku gminę Kołobrzeg zamieszkuje 10 944 osób, 76 osób na kilometr kwadratowy. 5581 stanowią kobiety.
Gospodarka na obszarze gminy obejmuje głównie sektor turystyczny, rolnictwo, przetwórstwo rybne, i inną działalność gospodarczą. Saldo migracji ludności w wieku produkcyjnym na rok 2018 wynosiło 6964, natomiast liczba zarejestrowanych bezrobotnych 98, z czego 55% były kobiety.
Najbardziej rozpoznawalne i zrozumiałe w gminie głowy to strony nadmorskie – Grzybowo i Dźwirzyno, które w okresie wakacyjnym stanowią główne skupiska turystów, stąd te charakteryzuje je znaczna suma restauracji, hoteli i innych ośrodków przeznaczonych często do użytku wczasowiczów. Gmina ma dużo do zaoferowania rowerzystom – na jej terenie otrzymuje się rowerowy szlak turystyczny – „Szlak Orlich Gniazd”, zawierający wszystkie niezbędne dla mających spośród niego urządzenia takie jak tablice informacyjne, zadaszenia zabezpieczające przed deszczem i miejsca do odpoczynku.
Do kołobrzeskich zabytków dostosowują się między innymi: historyczna zagroda młyńska w Błotnicy, budynek dawnej szkoły w Bogucinie, kaplica p.w. św. Jana w Budzistowie – sama z najdalszych świątyń w sektorze (1222 r.), dwór w Drzonowie, Upamiętnienie II wojny światowej – na środowisku, w jakim szukam się obelisk z ciosów granitowych, środkowej części ul. Szczecińskiej, w dniach 15 do 18 marca 1945 r. wybierało się stanowisko grupy dowództwa sztabu I Dywizji artylerii przeciwlotniczej.
Funkcję wójta gminy Kołobrzeg sprawuje Włodzimierz Popiołek. Jego poprzednikiem był Tadeusz Kowalski, który swój urząd sprawował przez 20 lat od 1994 roku.
W magazyn Rady Gminy Kołobrzeg wchodzą: Członek Komisji ds. Publicznych i członek Komisji Rewizyjnej – Iwona Adamusiak-Kutrowska, Członek Komisji Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa – Krzysztof Chabaj, Przewodniczący Komisji Skarg, Projektów i Petycji i Członek Komisji Rewizyjnej – Tomasz Czechowicz, Członek Komisji ds. Społecznych, Członek Komisji Rewizyjnej i Członek Komisji Skarg, Projektów i Petycji – Miron Duńczak, Członek Komisji Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa – Krzysztof Filipowicz, Członek Komisji ds. Publicznych i Członek Komisji, Skarg, Projektów i Petycji – Mirosława Folta, Członek Komisji Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa – Bartosz Góral, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Kołobrzeg, Przewodniczący Komisji Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa – Tomasz Królikowski, Członek Komisji ds. Publicznych i Członek Komisji Skarg, Projektów i Petycji – Czesław Krupiński, Przewodnicząca Komisji ds. Społecznych – Anna Matejak, Członek Komisji Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa – Krzysztof Najmanowicz, Przewodniczący Rady Gminy – Julian Nowicki, Członek Komisji Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa i Członek Komisji Skarg, Projektów i Petycji – Tomasz Szafrański, Członek Komisji Rewizyjnej i Członek Komisji ds. Społecznych – Zygfryd Zygowski.
W 1996 roku gmina Kołobrzeg podpisała zgodność z niemiecką gminą Ferdinandshof wydobywającą się w powiecie Vorpommern-Greifswald. W jej konstrukcjach wykonywa się integracja w obrębie kultury, wiedze oraz sportu.
zobacz również Gmina Kołobrzeg