Turystyka - szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

Turystyka Dobrzany

Prasówki

W poprzednich dwóch dekadach wyraźnie zamieniły się preferencje miłośników turystyki. Pojawiło się bardzo więcej zwolenników turystyki aktywnej, którzy odwiedzają miejsca mniej zatłoczone. Działki nad jeziorami, owszem, nadal zajmują się dużym powodzeniem, ale traktuje to wyjątkowo jezior niewielkich, których skupiska znajdziemy przynajmniej na Suwalszczyźnie bądź w okolicach Mrągowa. Wzrosła i liczbę osób szukających mniej atrakcyjnych osobliwości, ukrytych w dalszych zakątkach Polski.

Turystyka Dębno

Wybierzmy się Green Velo

Odkrywaniu takich osobliwości sprzyjają rowerowe wyprawy północno-wschodnim szlakiem rowerowym Green Velo. Założeniem pomysłodawców szlaku było przeprowadzenie go nieco zatłoczonymi miejscami, ale obfitującymi w jedno otoczenie przyrodniczo-krajobrazowe. Po drodze uważają się również interesujące zabytki.

Szlak wynosi około 1800 km i otwiera się w Elblągu. Wiedzie potem na wschód północną częścią województwa warmińsko-mazurskiego, miedzy innymi przez Węgorzewo i Gołdap wraz z Puszczą Romincką i popularnymi mostami w Stańczykach.

Nadal są Suwałki, Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Społeczny i estetyczne Jezioro Wigry wraz z klasztorem Kamedułów. Wchodząc do Białegostoku sama z jego nitek prowadzi w charakterze Łomży. Dalej na odległości przejedziemy między innymi: Chełm, Zamość, Przemyśl, Rzeszów, Sandomierz i Kielce.

Turystyka Dębno

Co kilkadziesiąt kilometrów na kursie Green Velo usytuowane są tak zwane MOR-y, czyli „miejsca obsługi rowerów” z wiatami, mapami i sanitariatami.

Nie jedynie wzdłuż granicy

Nie jedynie wzdłuż północno-wschodniej granicy turysta znajdzie miejsca mniej zatłoczone. Często są toż po prostu granice województw, gdzie nie znajdziemy na ogół dużych miast. Przypadkami zapewne żyć Wielkopolska i Łódzkie.

Nadal do mieszkań mniej zatłoczonych, ale za to znacznie malowniczych zaliczyć można Kaszuby i strony północnej Odry.

Część z nas dopasowując się w góry przechodzi na myśli Tatry, chociaż według wytrawnych górskich wędrowców o wiele dużo piękne są Sudety. Bieszczady więcej nie są zbyt zatłoczone, zwłaszcza u progu zimy. Przez cały rok oczekują na turystów Góry Świętokrzyskie. Niepowtarzalny klimat ruin dawnych domów na Torze Orlich Gniazd, ciągnący się przez małopolskie i śląskie. Takich ruin spotkamy tu co chwila kilkanaście, choćby w Starzy lub Pilicy.

Turystyka Dębno

Warto przecież tworzyć na wycieczce powiedzenie, że „pod latarnią jest zwykle najciemniej” i wybrać się czasem w ziemie wielkich metropolii. Tam również mogą nas spotkać miłe niespodzianki.

Turystyka Dębno

Zapraszamy do odwiedzin serwisu bawiącego się inwestowaniem w gospodarkę na Mazurach – zobacz również Turystyka – szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments