Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najbliższy rok. Tym całkowicie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Unii Europejskiej, Donald Trump przegra łącznie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bronienie się… nagrodom w kwestii zielonej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zagadnienia, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak mówią autorzy raportu, stanowi ostatnie „układ mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są wtedy jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich przyjścia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o największym wpływie – szokujące dla świata – więc ostatnie kilka spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem istotnym będzie poważna zmiana status quo. Rok tenże chyba istnieć niczym wielkie wahadło, wychylające się w charakterze przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki pieniężnej i fiskalnej, a także – co równie istotne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki nazywało to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego zmierzaniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do robienia polityki mogłoby to znaczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz że nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich osobę w zasięgu wydatków powiązanych z infrastrukturą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym nagrodom w kwestii zielonej i czarnej działalności
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Kształtach Zjednoczonych w układu z brakiem zwrotu z inwestycji w niniejszym sektorze, skorzystają z szans i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w prostych krajach. Zbiegnie się zatem w terminie z inną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie ostatnie zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich popularności i poszukiwanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na znaczniejsze wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to szczególnym zwycięstwem nie właśnie dla Rosnieftu, ale również dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. kładł się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Dodatkowo w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na efekt zbyt wysokiego szumu medialnego i słabych zwrotów z inwestycji. Jednakże w siłę kolejnych słów w zasięgu polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po ważne jak najpopularniejszy na świecie dostawca stosowanego w samochodach palladu, natomiast w 2019 r. odnotowującego jedne z najciekawszych rezultatów na targach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odejściu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów zaczną w wszyscy rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na zmniejszenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w końcu zwiększonego popytu i doskonalszych wartości i podobnie jak w wypadku Rosnieftu ceny jego prac wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) daleko w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z momentu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie jedynie w Kształtach Zjednoczonych, tylko oraz na całkowitym świecie wpisano na plac biliony USD w istoty kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i coraz popularniejszych wpływów, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i globalnego systemu finansowego.

Z opieki na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w niskich rejonach skali, a deficyty w Kształtach Związanych są ważne i jeszcze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w twórz przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w okazji na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace a wartości zaczną szybko rosnąć w siłę, jak pomysły będą przemawiać do gospodarki, jak na ironię z powodu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w rezultacie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z kolei koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeżeli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na stany (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki dalej będą zmagać się z wielkim kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z ważnym otoczeniem ekonomicznym i ekonomicznym, charakteryzującym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co także bardziej obniży stopę zwrotu z pieniądza własnego banków – oraz walką ze karty przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy obrót również na wstępie stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej wydająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy czas może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do przyjęcia działań i zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę monetarną i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w konkretnym okresie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, oraz do tyłu roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do minimum w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z starej recesji kredytowej. Z ostatniego terminu na sektor ten wpływały negatywnie dwie znaczące role. Ważną spośród nich istniał wzrost produkcji gazu z łupków w Kształtach Zjednoczonych i silne wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy była znaczenie istna amerykańska rewolucja w dziale produkcji ropy z łupków, w rezultatu której Stany Zjednoczone stawały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą energią był rosnący kapitał delikatny i społeczny będący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący duży wzrost popytu na siłę odnawialną. W wyniku niższych opłat i unikania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z części paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie przeznaczenie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – a będzie ostatnie jednocześnie sygnał alarmowi dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo złą wiadomością była reklama rządu Republiki Południowej Afryki pod kraj bieżącego roku, iż w układu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z faktami spółki energetycznej ESKOM i mieszkania dostaw prądu w pełnym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do najszerszego poziomu z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co ma zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w układzie ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w ostatnim terminie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM pewno istnieć modną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie stanowi w mieszkanie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą plus a inne gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą dużo zróżnicowane z lat. RPA chodzi w charakterze bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we pełnych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i spowoduje wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w siłę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. zacznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dotrą do zrozumienia w sprawie co najmniej tymczasowego zawieszenia stoi w układzie taryf celnych, polityki finansowej i kupna produktów rolnych.

A już na wstępie 2020 r. gospodarka amerykańska otworzy się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a równocześnie nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, natomiast jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej koncepcji amerykański podatek dobry z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Kształtach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „prawego i wolnego handlu”.

Plan ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od ceny podanej w wysokości 25 proc. na jakiekolwiek przychody brutto na targu amerykańskim generowane z pracy zagranicznej. Spowoduje to znakomite protesty ze karty partnerów handlowych, gdyż będą wtedy w treści stare taryfy w obecnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przenieść swoją pracę do Poziomów Zjednoczonych w końca uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i życiowa zmiana stanowiska w siłę żyć na pracę lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dostarczając do zastosowania istotnego czynnika fiskalnego i otwartego umocnienia SEK. Jak powszechnie traktowało to pomieszczenie w wypadku szwedzkiej polityki, także jak na wstępie lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za dużo w nowoczesnym opodatkowaniu, dostarczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji przybyła do tematu, w którym społeczeństwo stało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje silną i jeszcze rosnącą grupę ludzi, którzy kwestionują tę formę, tym jedynym wykluczając ich z pełnej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej wielkości, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak a ich idee były prawdziwe: otwartość i równość dla całych i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

A każde zbyt daleko posunięte życie może przytłaczać, oraz całe modele wymagają być modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, aby mogły bardzo funkcjonować. Inne kraje nordyckie będą mówić o „warunkach występujących w Szwecji” jak o zagrożeniu, natomiast nie jak o modelu najlepszych prac. Szwecja odnajdzie się w recesji, oraz ze powodu na swój status małej, otwartej gospodarki, będzie mocno wrażliwa na globalne spowolnienie. To poczucie kryzysu, zarówno społecznego, jak i przemysłowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Kształtach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych firm z sektora opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, także jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest szablonowy i biały, czyli przylega do grupy demograficznej, która zanika w grupach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a więc roli w wieku 20-40 lat, jakie są zdecydowanie bardziej liberalne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Kształtach Zjednoczonych, w coraz znaczniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a także obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump pełni rolę piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi składają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z bogatszych przedmieść, jak i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do takiego stopnia przejmą władzę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w myśli cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od czasu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły imponujące sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo powtarza się funkcjonowań w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, otwierając się na zlecane przez Węgry – natomiast w sztuce premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i braci wpływających na kwestię praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że świat tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą sztukę przed masową imigracją.

To niemożliwe do utrzymania status quo, a obie ściany będą posiadały trudności z przybyciem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie dokładnie procedowana w porządku UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co ma istotną zmianę retoryki, która zbiega się w terminie z transferami z UE, ale zaniknie w układzie najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na ceny, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą więcej planować swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i spowoduje spadek ceny dolara o 30 proc. w sądu do dobra. Aby stawić czoła nasilającej się rywalizacji handlowej i chorobom połączonym z będącymi zagrożeniami ze karty Stanów Zjednoczonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i władzy nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co spowoduje z ADR największą jednostkę finansową na świecie. Końcem tego działania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w istocie prowadzenia całego handlu w niniejszym świecie wyłącznie w ADR, przy czym najważniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze powodu na żyjące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja dużej ilości światowego handlu i odizolowanie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą postrzegać coraz mniejszy napływ sposobów na kreowanie swojego podwójnego deficytu. W układzie zaledwie kilku miesięcy USD podzieje na ceny 20 proc. w sądu do ADR i 30 proc. w sądu do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments